Obszar Trzebiatowskiego Starego Miasta otaczają mury miejskie, które ten obszar wytaczają. Zachowała się ich zaskakująco duża ilość, bo niemal 65% starej zabudowy. Zachowane mury są jednak niższe niż te, które były w mieście zachowane oryginalnie. Z obiektów, które znajdowały się przy murze zachowała się jedynie baszta, zwana kaszaną. Jednak również - nie w oryginalnej zabudowie. Jej pierwotny kształt można oglądać na mapie Lubinusa, oraz na muralu znajdującym się w jej niedalekiej okolicy, na jednej ze ścian budynku przy ulicy Sienkiewicza o numerze 9.
Niestety nie zachowała się również żadna z czterech bram, które niegdyś broniły wjazdu do miasta. W dzisiejszych czasach znamy jedynie ich nazwy - Kołobrzeska, Gryficka, Żeglarska i Łaziebna.
Nawet pomimo ubytków w murach i braków bram oraz baszt, prócz tej jednej, mury miejskie dalej cieszą się duża uwaga zarówno mieszkańców jak i turystów. Na szczególną uwagę zasługuje Ulica Poetów, czyli ulica Zielona, która biegnie równolegle do murów miejskich, pomiędzy nimi a Młynówką. Wiosną i latem, kiedy wszystko kwitnie, jest to jedno z najpiękniejszych miejsce w całym mieście.