Zanim opowiedzą turystom – sami ruszyli w trasę - Guide Tour 2025
Dobry przewodnik turystyczny to jedna z podstaw, dzięki którym wycieczki się przeżywa, a nie odbębnia. Prowadzący wycieczkę przenosi uczestników do innego świata. Zwraca uwagę na detale, na to, żeby czasem podnieść głowę i spojrzeć w inne miejsce, lub wręcz przeciwnie – popatrzeć pod nogi. A do tego potrzeba wiedzy. Bo dobry przewodnik to przewodnik wyedukowany.
Oddział PTTK w Międzyzdrojach oraz Koło PTTK „Baszta Kaszana” organizują takie wycieczki po naszej okolicy dla tych, którzy zazwyczaj stoją po drugiej stronie, czyli właśnie dla przewodników turystycznych. Żeby budować markę Wybrzeża Trzebiatowskiego, pokazać jego piękno i edukować. Frekwencja dopisała, udział wzięło ponad 50 przewodników turystycznych, pilotów wycieczek i organizatorów ruchu turystycznego.

Nie inaczej było w tym roku. XIX edycja odbyła się na przestrzeni trzech dni – od piątku 4 kwietnia do niedzieli 6 kwietnia 2025r. Przewodnicy rozpoczęli swoją imprezę od wizyty w Trzebiatowie. Trzebiatowski Ośrodek Kultury w Pałacu Książęcym nad Młynówką przyjął gości, jak zwykle stając na wysokości zadania, i to właśnie tam odbyła się inauguracja Guide Touru. Przedstawiciele władz samorządowych gminy Trzebiatów, gminy Rewal, powiatu gryfickiego oraz Pani Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury przywitali zgromadzonych przewodników. Następnie nastąpiła część metodyczna, mająca na celu przybliżenie specyfiki Wybrzeża Trzebiatowskiego. Pani Bożena Wołowczyk przybliżyła słuchaczom dzieje dynastii Gryfitów na Pomorzu, Pani Dyrektor TOK Renata Teresa Korek opowiedziała o Trzebiatowie wielokulturowym, Aleksander Banaszak (którego na pewno znacie z tego portalu) przedstawił uczestnikom Wybrzeże Trzebiatowskie jako krainę geograficzną, a na koniec Paweł Pawłowski, pełnomocnik wójta gminy Rewal ds. dziedzictwa kulturowego oraz wieloletni przewodnik, zaprezentował zgromadzonym zabytki i miejsca pamięci w gminie Rewal.

Następnie teorię trzeba było zamienić na praktykę. Przewodnicy udali się na zwiedzanie Trzebiatowa.
Rozpoczęto od Ratusza w Trzebiatowie – w tym wieży zegarowej i gabinetu burmistrza – następnie uczestnicy przeszli do XIX-wiecznego młyna w Trzebiatowie. Kolejny na liście był Kościół Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, a potem Park Edukacji i Rekreacji „Mandragora” w Gąbinie.
Wieczorem przewodnicy bawili się na Balu „Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany bajek świat…”, podczas którego, przebrani za postacie z bajek, tańczyli i bawili się do późnych godzin wieczornych.
Kolejny dzień poświęcony był gminie Rewal. Przewodnicy przejechali pociągiem retro Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej do Trzęsacza, gdzie obejrzeli ruiny na klifie, muzeON i kościół. Następnie spacerem przeszli do Rewala – na plac Wielorybów, pod pomnik rybaka i na taras widokowy. Kolejką przejechano dalej do Niechorza, gdzie w Muzeum Rybołówstwa Morskiego odbyła się gawęda rybacka przygotowana przez pracowników Muzeum. O rybakach i połowach opowiedziała Aleksandra Budner-Wachowiak – wieloletnia armatorka i kobieta, która śledzi się nie boi. Przewodnicy mieli też okazję zwiedzić muzeum i jego nową wystawę czasową pt. „Śledź w Muzeum”, która skupia się na tej uwielbianej przez Polaków rybie. Tajemnice muzeum przybliżyli Michał Ostrowski (aktualny prezes naszego stowarzyszenia) oraz Pani Dyrektor Muzeum Martyna Smolnik. Na koniec czekał na nich śledziowy poczęstunek z produktów lokalnej przetwórni ryb „Kapitan Navi” z Trzebiatowa. Z pełnymi brzuchami przewodnicy udali się dalej na spacer śladami dawnego Niechorza – do latarni morskiej i Parku Etnograficznego, nowej atrakcji gminy Rewal.

Na zakończenie dnia czekała kolejna atrakcja – nocne zwiedzanie Trzebiatowa, znane jako „Tajemniczy Trzebiatów Nocą”, podczas którego pod obstawą średniowiecznych strażników miejskich przewodnicy mogli zobaczyć inną stronę naszej gminy. W trakcie zwiedzania przygotowano liczne atrakcje. W blasku świec można było zwiedzić Basztę Kaszaną i spróbować trzebiatowskiej kaszy przygotowanej przez Stowarzyszenie Historyczny Trzebiatów „Chąśba”. Następnie, na dźwięk wystrzału z hakownicy, strażnicy miejscy rozpoczęli walkę. Pokaz z bronią czarnoprochową zorganizowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Rega” z Trzebiatowa, a za walkę odpowiadał Mohort – Pokazy Historyczne oraz Dziedzictwo Gryfitów (czyli piszący te słowa). Następnie udano się pod Pałac Książęcy, gdzie uczestnicy obejrzeli przedstawienie pt. „Biała Dama” i poznali historię pałacu. Po wszystkim odtańczono poloneza, a przewodnicy tanecznym krokiem przeszli pod Ratusz, gdzie czekał na nich pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy Firemist.
W niedzielę przewodnicy wrócili do Trzebiatowa, by obejrzeć zabytki znajdujące się na uboczu, poza głównymi szlakami turystycznymi. Najpierw jednak spędzili miłe chwile w Kajtur Poligon – Chełm Gryficki. W Trzebiatowie odwiedzili Krzyż Pokutny oraz ruiny kościoła w Wyszkowie.
Na zakończenie odwiedzili nasze ukochane Mrzeżyno. Zwiedzili port, przeszli pod Pomnik Zaślubin z Morzem i przespacerowali się promenadą brwinowską.

Całość zwieńczył uroczysty obiad w restauracji „Ratuszowa” w Trzebiatowie, podczas którego podsumowano imprezę i rozdano uczestnikom dyplomy.
Jak widzicie, zwiedzanie Wybrzeża Trzebiatowskiego było bardzo dokładne. Oprócz teorii, wszystko zostało poparte praktyką i realnym poznaniem ważnych szlaków turystycznych gmin Trzebiatów i Rewal. Na pewno uczestnicy wyniosą z tego wiele pozytywnych doświadczeń. Mamy nadzieję, że w sezonie turystycznym powrócą do nas z własnymi grupami, którym przekażą wiedzę o naszym kawałku Pomorza Zachodniego.
Bardzo dziękujemy organizatorom: Gminie Trzebiatów, Kołu PTTK „Baszta Kaszana” w Trzebiatowie, Gminie Rewal oraz Oddziałowi PTTK w Międzyzdrojach za zorganizowanie takiej cudownej imprezy skierowanej do specjalistów od ruchu turystycznego.
Dziękujemy także partnerom wydarzenia: Nadleśnictwu Gryfice, Trzebiatowskiemu Ośrodkowi Kultury, Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, muzeON w Trzęsaczu, Parkowi Edukacji i Rekreacji Mandragora, Stowarzyszeniu Historyczny Trzebiatów „Chąśba”, Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej „Rega”, Firemist Katarzyna Mularz, Trzebiatowskiej Organizacji Turystycznej „Ujście Regi”, Kajtur Poligon oraz Kapitan Navi.
Patronat medialny objęliśmy my, czyli Visit Mrzeżyno oraz Superportal24.
Dawid Ściesiński
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!