Przywracanie pamięci o I Warszawskiej
Obchody 80. rocznicy Zaślubin z morzem było wyjątkowo uroczyste. Ułani 1. Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii zajmują należne sobie miejsce w pamięci regionu.
Niedziela 16 marca pogodą przypominała marcowe dni 1945 roku. Chłód i mżawka towarzyszyły gościom, samorządowcom, licznie zgormadzonym mieszkańcom, żołnierzom oraz turystom.
„Pod pomnikiem”, w miejscu, które jest jednym z punktów orientacyjnych na mapie Mrzeżyna zgromadzili się ci wszyscy, którzy chcieli upamiętnić jedno z pierwszych i jedyne Ślubowanie złożone Bałtykowi przez ułanów.
Istotnym punktem 80. rocznicy było odnowienie Ślubów uroczyście podpisane przez samorządowców, polityków oraz wojskowych. Potrzeba dbałości o wzorce patriotyczne wybrzmiewała w każdym przemówieniu.
Była tradycyjna już asysta kompanii honorowej 36 Mrzeżyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej im. gen. broni Władysława Andersa. W mrzeżyńskim kościele odprawiono Mszę za Ojczyznę.
Za oprawę historyczną odpowiadało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa. Była piechota wychodząca po raz pierwszy na wydmy, słupek graniczny ze skrzyżowanymi szablami i konny patrol wystawiony wspólnie ze Stajnią Pestka z Mrzeżyna.
Poniedziałek 17 marca należał do edukacji. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Rega” przygotowało przy wsparciu Studia Historycznego „Huzar”, „Rekografii” oraz Gminy Trzebiatów spotkanie w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury.
Wystawa zdjęć Bartosza Janiczka z „Rekografii” oraz Mirosława Czerwińskiego z „Regi”. Wystawa ponad dwustu eksponatów, oryginalnego wyposażenia wojskowego z marca 1945 roku wypełniła trzebiatowską Galerię Fennigera. Po wystawie oprowadzali Mariusz Korzeniewski oraz Piotr Olejnik z „Regi”. Pełna pasji opowieść przykuwała uwagę, pasja rekonstruktorów nie pozostawiała obojętnym.
Istotnym punktem była edukacja, lekcje historyczne prowadzone przez dr Łukasza Gładysiaka ze Studia Historycznego Huzar. Opowieść o historii Zaślubin z morzem od czasów starożytnych po 1945 rok to obowiązkowa lekcja nie tylko dla mieszkańców. Dlatego też dobrze się stało, że w edukacyjnych spotkaniach uczestniczyło ponad 500 uczniów szkół z gmin z Trzebiatów. Wystawę można obejrzeć do końca miesiąca.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!