Kim jesteśmy i czego oczekujemy? – analiza ankiety. #1
Nasz pas wybrzeża to okolica spokojna, nastawiona na wizyty rodzin z dziećmi i seniorów. Zagospodarowanie i czystość oceniamy na 3+. Chcemy parkingów, zmiany organizacji ruchu na Alei Tysiąclecia oraz płatnych parkingów.
Pod koniec września 2024 Gmina Trzebiatów opublikowała ankietę internetową dotycząca branży turystycznej. Specjalnie dla Państwa w kilku tekstach przeanalizujemy wyniki.
W ankiecie brali udział wyłącznie chętni, niemniej wyniki obrazują stan oraz potrzeby tych wszystkich, którzy zajmują się turystyką naszej gminy.
W ankiecie wzięło udział 60 obiektów bądź osób zajmujących się noclegami, gastronomią oraz organizacją wydarzeń.
Działalność na terenie Mrzeżyna prowadzi 92 procent ankietowanych, 7 procent na terenie Rogowa i 2 procent w Robach.
Branża noclegowa to 72 procent, 33 – gastronomiczna,
W okresie letnim działalność prowadzi 30 procent respondentów, jedynie 10 procent od Wielkanocy do października.
Najwięcej, aż 43 procent, to ankietowani oferujący noclegi w obiektach poniżej 20 miejsc noclegowych. Powyżej 100 miejsc noclegowych to 26 procent. 76 procent nastawione jest na turystę indywidualnego.
Najwięcej ankietowanych kieruje ofertę do rodzin z dziećmi, seniorów i młodych par.
Możemy uznać, że obraz wyłaniający się z ankiety oddaje ten, którego mogliśmy się spodziewać. Najważniejszą nadmorską miejscowością gminy jest Mrzeżyno, warto jednak zauważyć wzrost oferty turystycznej w Robach oraz nieodkryty ciągle potencjał Włodarki.
Miejscowości naszego pasa nadmorskiego to letniska, w których dominuje oferta miejsc noclegowych z przewagą kwater prywatnych oraz pensjonatów. Szybko rośnie również oferta hotelowa oraz apartamentowce. Główną grupą docelową są turyści ceniący sobie spokój, wygodę oraz kameralny klimat. Faktem jest również to, że sezon letni rozciągnął się nawet na okres od Wielkanocy po pierwsze jesienne sztormy.
Ankietowani oceniając konkurencyjność Mrzeżyna i Rogowa w stosunku do innych miejscowości nadmorskich wystawiają im ocenę dostateczną. Czystość plaż otrzymała mocną czwórkę. Za niedostateczny czystość na plażach uznało jedynie 5 procent ankietowanych. Ogólna czystość miejscowości jest nieco trudniejsza w ocenie. Czwórkę wystawiło 28 procent, ocenę mierną – 26.
Jeżeli chodzi o ocenę stanu dróg, najwięcej respondentów wskazało na złą jakość nawierzchni, kolejny wskazywany problem to brak skutecznej instalacji odprowadzającej wodę z ulic. Wszyscy pamiętamy jezioro, rozlewające się przy zbiegu ulic Kołobrzeskiej i Tysiąclecia.
Oczekiwania
W ankiecie zadano pytania dotyczące m.in. zmian organizacji ruchu. Ponad 50 procent respondentów opowiedziało się za strefą płatnego parkowania na terenie nadmorskich miejscowości, 31 procent chciałoby takiej strefy, ale jedynie w ścisłym centrum.
Spora grupa, 56 ankietowanych opowiedziało się za zmianą organizacji ruchu na Alei Tysiąclecia z uwzględnieniem strefy płatnego parkowania oraz wydzielenia deptaka spacerowego. Zdaniem 60 procent deptak powinien obejmować całą długość Tysiąclecia. Zdaniem zdecydowanej większości (54 procent), o kierunku ruchu powinien zdecydować specjalista od organizacji ruchu.
85 procent opowiedziało się za utworzeniem dużego parkingu poza centrum Mrzeżyna. Jako lokalizację wskazano: skrzyżowanie ulic Kołobrzeskiej i Trzebiatowskiej, okolice hali sportowej oraz ulicę Letniskową. Parkingi, zdaniem ankietowanych powinny być wyposażone przede wszystkim w toalety, szerokie ciągi komunikacyjne prowadzące na plaże oraz wypożyczalnie wózków plażowych wraz z niezbędnym sprzętem.
Mrzeżyno to także newralgiczna pod kątem przyrodniczym zachodnia strona ujścia Regi. Teren niezdegradowany urbanistycznie, dzika plaża i nadmorski las z rezerwatem przyrody. Zdaniem respondentów powinny tam powstać parkingi wzdłuż ulicy Wojska Polskiego, jednak wyłącznie z parkingami równoległymi, bez naruszania drzewostanu. Aż 36 procent mieszkańców sprzeciwia się jakimkolwiek nowym parkingom po tej stronie Regi.
Ankieta, daje ciekawy wgląd w bolączki naszych miejscowości, ale także ciekawy obraz tego czego oczekujemy. Kierunek rozwoju wydaje się jasny.
Kolejny artykuł analizujący m.in. ocenę imprez, postępującej zabudowy, dyskontu czy zabudowy mieszkaniowej, niebawem.
Michał Ostrowski
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!