Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Wtorek, 21 maja 2024
Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
pochmurno
14°C

Dwie nadmorskie miejscowości, wada czy zaleta?

Ocena 0/5


Krótka linia brzegowa i spore obszary w głębi lądu, tak wygląda nasza gmina, gdy spojrzeć na nią z góry. Czy dwie nadmorskie miejscowości to dużo czy mało? A może podział na część „turystyczną” i „rolniczą” jest nieaktualny? Może cała gmina Trzebiatów jest gminą turystyczną? Dlaczegóżby nie…?
Podczas zeszłotygodniowego spotkania przewodników Guide Tour 2024 walory gminy przedstawiał nasz kolega z „Visit”, pracownik wydziału promocji urzędu gminy Trzebiatów, Aleksander Banaszak. 
Olek przedstawił gminę stosując klucz rozchodzących się kręgów. Od Trzebiatowa, przez kolejne, często ukryte wśród pól i lasów wioski, aż po peryferyjną i separatystyczną wyspę Mrzeżyno. 
Na początku wystąpienia padły słowa: „największym przekleństwem, a jednocześnie, największą naszą zaletą są tylko dwie miejscowości nadmorskie i spory, sięgający w głąb teren”. Nad tą myślą chciałbym się zatrzymać. 
Gdy spojrzymy na mapę okaże się, że nasi sąsiedzi są w nieco lepszej sytuacji. Gmina Rewal to sześć miejscowości nadmorskich i jedna w głębi. Gmina Kołobrzeg jest w zbliżonej sytuacji do naszej, nie bez znaczenia jest tam jednak silne oddziaływanie miasta Kołobrzeg.
Gmina Trzebiatów to duża gmina rolnicza z niewielką linią brzegową.
Bywalcy na pewno znają konflikt toczący się od lat, poczucie wykorzystania Mrzeżyna i Rogowa przez resztę gminy, które towarzyszy mieszkańcom wyspy. Czy możliwym jest by pozostałe miejscowości naszej gminy zmieniły swój charakter na bardziej turystyczny? Jeśli zmienimy perspektywę spojrzenia na naszą okolicę, odpowiedź może być jedna. Tak.
Nasza gmina ma dwa „punkty ciężkości”, wyspę Mrzeżyno i historyczny, piękny Trzebiatów. Nieprzypadkowo wymieniam w tej kolejności. Główną atrakcją, przyciągającą turystów są piaszczyste plaże i kameralna atmosfera nadmorskich miejscowości. Słowo „kameralne”, wydaje się być określeniem najlepiej charakteryzującym naszą okolicę. 
Kameralny jest uroczy Trzebiatów, kameralne – Mrzeżyno, kameralne wioski otaczające główne arterie naszej gminy, drogę Gryfice – Kołobrzeg i Trzebiatów – Mrzeżyno.
Stało się to nieco przypadkowo. O nietypowym charakterze Mrzeżyna zadecydowała militarna historia miejscowości. 
Na kameralny klimat, jako zaletę, paradoksalnie wpływa brak zjazdu z drogi S – 6. Choć jest to błąd poprzednich ekip zarządzających gminą, może stać się również atutem. Jesteśmy spokojną gminą, z piękną linią brzegową, miasteczkiem jak z klocków lego i …ciekawą okolicą. U nas odetchniesz…
Odnosząc się po raz kolejny do słów Olka Banaszaka, warto ruch turystyczny przekierować również do miejscowości otaczających główne drogi dojazdowe. – Zwiedzając Bornholm, byłem zachwycony niewielkimi miejscowościami, kościółkami, które są tam odrestaurowane. Gdy zwiedzam naszą gminę, widzę ten sam potencjał. Nasze wioski są naprawdę piękne, a kościółki takie jak np. w Robach, Sadlnie, Gosławiu czy Włodarce, to prawdziwe perełki – opowiadał Banaszak w czasie spotkania. 
Jeszcze raz spójrzmy na mapę. Z Trzebiatowa wyjedziemy w kierunku Rewala, dogodnie docierając do Włodarki (niewielki kościół o trzech nawach!), Sadlna, Rogoziny. Jadąc w stronę Gryfic dotrzemy do historycznego Kłodkowa, na wschód – Jaromin i Siemidarżno otoczone pięknymi, bukowymi lasami i Gosław z kościołem kryjącym liczne tajemnice. Droga na północ, choć wydaj się oczywista, prowadzić może mniej znanym terenem. Warto skręcić na Gorzysław, Bieczyno, lub jeszcze lepiej, z Gorzysławia rowerem w stronę Trzebusza i potem prosto starym nasypem kolejowym do Robów. 
Każda z tych tras, w zasadzie, jest przejezdna. Warto jednak by zyskała porządne ścieżki dla rowerów wraz z przyjazną, niezbędną infrastrukturą. Później, wystarczy już tylko promocja…
Na początku jednak, jako mieszkańcy, musimy opowiedzieć sobie naszą gminę na nowo. Może warto spojrzeń na nią, tak jak patrzymy na Bornholm. Mamy nie tylko nadmorską Wyspę Mrzeżyno, w całości jesteśmy turystyczną wyspą wśród sąsiednich, rolniczych gmin. Trzeba nam tylko przewietrzyć małe wioski, odremontować ścieżki rowerowe, podwórka, kościółki, pałacyki i gospodarstwa. No i opowiedzieć przyjeżdżającym do nas turystom, weźcie rower i jedźcie do Bieczyna, Włodarki, czy Gosławia. Naprawdę warto!
Michał Ostrowski
Ps. A więcej o okolicznych miejscowościach znajdziecie w zakładkach naszej strony. 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.