Cherezińska w pałacu
fot. Marek Łęski
Historia Sydonii von Bork? Dzieje Bolesława Chrobrego? Władysława Łokietka? A może sagi wikingów? Gościem pałacowych wnętrz była najlepsza polska pisarka pisząca powieści historyczne.
Sąsiadka? W zasadzie można tak powiedzieć. Elżbieta Cherezińska mieszka nieopodal Kołobrzegu. Napięty grafik mistrzyni pióra sprawia jednak, że znalezienie chwili na spotkanie w najbliższym regionie jest niezwykle trudne. Tym bardziej, piątkowe spotkanie należy do najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszej gminy.
A związków z Trzebiatowem jest znacznie więcej. Cherezińska jest autorką fabularyzowanej biografii przyjaciela Trzebiatowa, ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa. „Z jednej strony, z drugiej strony” napisane w 2005 roku wspólnie z ambasadorem, było debiutem literackim Cherezińskiej. Świetnie przyjęta książka wydana w wydawnictwie Zysk i S-ka, stała się początkiem literackiej ścieżki. Cykl powieści o skandynawskich wojownikach „Północna droga” wydany w tym samym wydawnictwie, zwiastował renesans polskiej powieści historycznej. „Gra w kości” oraz cykl „Odrodzone królestwo” ugruntował pozycję autorki, jako specjalistki od trudnych i zapomnianych wątków naszej historii.
Oprócz monumentalnych cyklów, Cherezińska sięga sporadycznie po inne wątki z historii. Takim był „Turniej cieni” opisujący grę wywiadów XIX wiecznej Europy, czy „Legion”, wyśmienita książka opisująca szlak bojowy Brygady Świętokrzyskiej.
Czy najnowsza „Sydonia. Słowo się rzekło” jest początkiem cyklu, czy chwilowym romansem „pozapiastowskim”? Tego jeszcze nie wiemy.
Sama autorka mówi o wielkiej fascynacji trudnymi dziejami Pomorza. Prastarych rodów które sięgają swoją historią wczesnego średniowiecza, stopniowej germanizacji, wreszcie politycznych gier przełomu XVI – XVII wieku. Choć historia kontrowersyjnej Sydonii musiała „zaczekać na iskrę” – jak mówi pisarka, jej fabularyzowane dzieje trafiły w końcu do szerokiego odbiorcy. Czy była czarownicą? Czy zamordowano ją ze względu na polityczne machinacje? Czy jej śmierć to efekt zemsty i wybujałych ambicji? Wreszcie, czy w książce znajdziemy wątki Trzebiatowa? Żeby o tym się dowiedzieć, trzeba książkę przeczytać.
Michał Ostrowski
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!